Več o filmu

The Theory of Happiness

Izviren naslov The Theory of Happiness

[mlsid]

V samotni vasici blizu ukrajinskega mesta Harkov majhna, a strastna skupinica bije ideološki boj. Njeno orožje so motike in lopate, cepini in grablje, usmerjene proti prsti. Govorijo z retoriko politične poezije, ki stremi po prebujenju množic. Njihov namen: univerzalna sreča. Z začetki v letu 1980, pod vodstvom sedaj že pokojnega guruja, so bili člani skupine rekrutirani še kot najstniki ter so se odrekli alkoholu, mamilom in spolnosti. Rekruti delajo na farmi, kjer skrbijo za krave, konje in prašiče. Pravijo si “PORTOS”, akronim za Poetical Association for the Development of a Theory of Universal Happiness – pesniško združenje za razvoj teorije univerzalne sreče.
Avtor, vseprisoten na ekranu, v filmu reflektira izkušnjo postati član gibanja. Skozenj stečejo konflikti tega izkustva, sreča se z osamljenostjo, odtujenostjo, izgubo in žalovanjem, vpetim v kompleksno zgodbo, ki se razteza prek tem moči, podrejanja, trpljenja in samoizpolnitve.

Napovednik povezava

[mlsid]
Avtor/ji Gregory Gan

Gregory Gan je bil rojen v nekdanji Sovjetski zvezi. V mladih letih se je preselil najprej v Francijo in nato po polnoletnosti v Kanado. Študije antropologije in filma so se združile v njegovem diplomskem delu, zaradi katerega se je vrnil v Rusijo. Tam je raziskal življenjske zgodbe ruskih intelektualk in jih izpričal v filmu Turning Back the Waves (2010). Gregoryjevo nadaljnje delo in sodelovanje v iniciativi SoundImageCulture ga je vodilo k produkciji filma The Theory of Happiness (2014). Trenutno končuje doktorat, ki vključuje multimedijski etnografski projekt o ruski diaspori. Živi v Berlinu.

Raziskava Gregory Gan
Snemalec Gregory Gan
Ton Konrad Skreta
Montaža Terezia Mikulasova